2009 Canadian Winner/Championship Competition Results

Results from the Canadian Winner/Championship competition in Edmonton, Alberta are below. Click on a link to jump to results for a specific event, or simply scroll down to review all results.

Medley - BN, BI, A
Solo Dance - BN, BI, A
Solo - BN, BI, A
Men's Solo - BN, A
2-Baton - BN, BI, A
3-Baton - BN, BI, A
Duet - BN, BI, A
Groups - Dance Twirl, CBTF Team/Group, Theme Production

Medley - BN

Primary (4-8) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Elle Derkitt
2 Josi Treleaven
3 Trinity Halla
4 Kiara Botkin
5 Emallie Morin-Barich
Placing Name
1 Elle Derkitt
2 Kiara Botkin
3 Trinity Halla
4 Josi Treleaven
5 Emallie Morin-Barich
6 Nicole Runge
7 Abby Osika
8 Melissa Johnson
9 Robyn Osika
10 Brianna Middleton

 

Juvenile (9-11) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Jasmine Runge
2 Katelyn Wilson
3 Sophie Lightheart
4 Alexandra Strandberg
5 Emily Brown
6 Julee Stewart
7 Brittany Muyard
8 Heather Dietrich
9 Erin Duggan
10 Cassidy Richert
11 Alicia Taylorson
12 Kelsey Buettner
13 Hannah Curwen
14 Emily Leakos
15 Kelsey Ambler

 

Placing Name
1 Sophie Lightheart
2 Katelyn Wilson
3 Jasmine Runge
4 Emily Brown
5 Brittany Muyard
6 Alexandra Strandberg
7 Julee Stewart
8 Erin Duggan
9 Kelsey Buettner
10 Alicia Taylorson
11 Heather Dietrich
12 Cassidy Richert
13 Emily Leakos
14 Hannah Curwen
15 Kelsey Ambler
16 Kaleah Crump
17 Emma Murphy
18 Megan Arsenault
19 Madison Landry
20 (tie) Dakota Steeves
Alexandra Pickrell
22 Chelsea Stephenson
23 Rachelle Sears
24 Danika Leger
25 Sabrina Chin
26 Katherine Dawes
27 Madelaine Hermans
28 Cassandra Young
29 Parise Boucher

 

Junior (12-14)- Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Mekayla Lindsay
2 Danielle Camponi
3 Emily Burkart
4 Jennifer Wilde
5 Natasha Pierno
6 (tie) Isabelle Kozera
Candace Beaudoin
Michelle Dueck
9 Taylor Swenson
10 Shelby Richert
11 Cassandra Stephen
12 Natasha Pellerin
13 Stephanie Lipoth
14 Olivia Rad

 

Placing Name
1 Emily Burkart
2 Mekayla Lindsay
3 Candace Beaudoin
4 Isabelle Kozera
5 Danielle Camponi
6 Taylor Swenson
7 Natasha Pierno
8 Natasha Pellerin
9 Cassandra Stephen
10 Jennifer Wilde
11 Shelby Richert
12 Michelle Dueck
13 Stephanie Lipoth
14 Olivia Rad
15 Mackenzie Paradzik
16 Lindsey McInnes
17 Danica Brown
18 Calyca Greenwald
19 Brittany Boulanger
20 Nicole Baker
21 Mylene Losier
22 Tabitha Perlitz
23 Shaylene Keller
24 Karelle Johnson
25 Ashley Biggins
26 Athena Francis-Savoie
27 Julia Russell

 

Senior (15-17) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Kassia MacLaren
2 Aiyana Graham (Orchard)
3 Kao Taniguchi
4 Christine LeBlanc
5 Kayla Smith
Placing Name
1 Kassia MacLaren
2 Kao Taniguchi
3 Aiyana Graham (Orchard)
4 Christine LeBlanc
5 Kayla Smith
6 Jane Hainstock

 

Collegiate (18+) - Final Round

 
Placing Name
1 Melodie Pitre
 

 

Medley - BI

Primary (4-8) - Final Round

 
Placing Name
1 Lissa Anne McGaghey
 

 

Juvenile (9-11) - Final Round

 
Placing Name
1 Kendra Rich
2 Jessica Wong
3 Marie Lashyn
4 Francesca Dejario
5 Anika Boucher
 

 

Junior (12-14) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Julia Newton
2 Shanelle Walters
3 Sydney Wright
4 Sydney Condon
5 Alexandra Schultenkamper
6 Alexa Waddell
7 Jennifer Atkinson
8 Delaney Sarro
9 Annick Leger
10 MacKenzie Wacker
Placing Name
1 Julia Newton
2 Shanelle Walters
3 Jennifer Atkinson
4 Alexa Waddell
5 Sydney Wright
6 Sydney Condon
7 Alexandra Schultenkamper
8 Delaney Sarro
9 Annick Leger
10 MacKenzie Wacker
11 Jessica Keller
12 Rebecca Schultz
13 Serena Ambler
14 Callista Delore
15 Nicole Mepham
16 Taylor Strandberg
17 Angela Francisco
18 Alisa Rozan
19 Katie Burley
20 Monica Boudreau

 

Senior (15-17) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Nicole Mancini
2 Danelle Mocknowed
3 Amanda Stone
4 Samantha Caskey
5 Alexis Moar
6 Lisa Pitre
Placing Name
1 Nicole Mancini
2 Amanda Stone
3 Danelle Mocknowed
4 Samantha Caskey
5 (tie) Lisa Pitre
Alexis Moar
7 Kerri Robichaud
8 Hayley Dunmire
9 Caitlyn Amaral

 

Collegiate (18+) - Final Round

 
Placing Name
1 Veronic Savoie
2 Julie Thibodeau
 

 

Medley - Level A

Juvenile (9-11) - Final Round

 
Placing Name
1 Nicole Johnson
 

 

Junior (12-14) - Final Round

 
Placing Name
1 Sara Black
2 Alicia Larkin
3 Kiera West
4 Chloe Ceulemans
5 Brigitte Moser
 

 

Senior (15-17) - Final Round

 

Placing Name
1 Kayla McKinnon
2 Caitlyn Tedford
3 Allison Benson
4 Holly Stewart
 

 

Collegiate (18+) - Final Round

 
Placing Name
1 Danielle Priel
2 Sara Thibeault
3 Rebecca Maciver
 

Return to top

Solo Dance - Level BN

Primary (4-8) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Lissa Anne McGaghey
2 Josi Treleaven
3 Kiara Botkin
4 Nicole Runge
5 Trinity Halla
Placing Name
1 Lissa Anne McGaghey
2 Josi Treleaven
3 Kiara Botkin
4 Nicole Runge
5 Trinity Halla
6 Emallie Morin-Barich
7 Melissa Johnson

 

Juvenile (9-11) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Marie Lashyn
2 Sophie Lightheart
3 Katelyn Wilson
4 Julee Stewart
5 Alexandra Strandberg
6 Emma Murphy
7 Heather Dietrich
8 Alicia Taylorson
9 Kelsey Buettner
10 Emily Brown
11 Anika Boucher
12 Megan Arsenault
13 Erin Duggan
14 Rachelle Sears
Placing Name
1 Marie Lashyn
2 Sophie Lightheart
3 Anika Boucher
4 Katelyn Wilson
5 Julee Stewart
6 Alicia Taylorson
7 Kelsey Buettner
8 Megan Arsenault
9 Alexandra Strandberg
10 Emily Brown
11 Rachelle Sears
12 (tie) Erin Duggan
Heather Dietrich
14 Emma Murphy
15 Kelsey Ambler
16 Brittany Muyard
17 Madison Landry
18 Cassidy Richert
19 Danika Leger
20 Kaleah Crump
21 Sabrina Chin
22 Emily Leakos
23 Victoria Sell
24 Dakota Steeves
25 Madelaine Hermans
26 Chelsea Stephenson
27 Parise Boucher
28 Selina Ambler

 

Junior (12-14) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Alisa Rozan
2 Rebecca Schultz
3 Emily Burkart
4 Monica Boudreau
5 Lindsey McInnes
6 Taylor Swenson
7 Danielle Camponi
8 Mylene Losier
9 Olivia Rad
10 Tabitha Perlitz
11 Calyca Greenwald
Placing Name
1 Alisa Rozan
2 Rebecca Schultz
3 Lindsey McInnes
4 Emily Burkart
5 Monica Boudreau
6 Taylor Swenson
7 Danielle Camponi
8 Mylene Losier
9 Tabitha Perlitz
10 Olivia Rad
11 Calyca Greenwald
12 Mackenzie Paradzik
13 Shelby Richert
14 Ashley Biggins
15 Natasha Pellerin
16 Stephanie Lipoth
17 Michelle Dueck
18 Karelle Johnson
19 Athena Francis-Savoie
20 Julia Russell
21 Nicole Baker
22 Danica Brown

 

Senior (15-17) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Hayley Dunmire
2 Kao Taniguchi
3 Kassia MacLaren
4 Marissa Jobs
5 Christine LeBlanc
Placing Name
1 Hayley Dunmire
2 Kassia MacLaren
3 Marissa Jobs
4 Kao Taniguchi
5 Christine LeBlanc
6 Melissa Gordon
7 Jane Hainstock

 

Collegiate (18+) - Final Round

 
Placing Name
1 Kendra Williamson
2 Julie Thibodeau
3 Melodie Pitre
 

Solo Dance - Level BI

Juvenile (9-11) - Final Round

 
Placing Name
1 Jessica Wong
2 Kendra Rich
3 Jasmine Runge
4 Danielle Titterton
5 Francesca Dejario
 

 

Junior (12-14) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Shanelle Walters
2 Diana Lough
3 Delaney Sarro
4 Alexandra Schultenkamper
5 Nikki Blackmore
6 Jessica Keller
7 Cassandra Stephen
8 MacKenzie Wacker
Placing Name
1 Diana Lough
2 Shanelle Walters
3 Nikki Blackmore
4 Cassandra Stephen
5 Delaney Sarro
6 Alexandra Schultenkamper
7 Jessica Keller
8 MacKenzie Wacker
9 Nicole Mepham
10 Katie Burley
11 Mekayla Lindsay
12 Jennifer Atkinson
13 Annick Leger
14 Jennifer Wilde
15 Isabelle Kozera
16 Serena Ambler

 

Senior (15-17) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Allison Benson
2 Nicole Mancini
3 Amanda Stone
4 Holly Stewart
5 Jennifer Bales
Placing Name
1 Nicole Mancini
2 Allison Benson
3 Amanda Stone
4 Holly Stewart
5 Jennifer Bales
6 Lisa Pitre
Samantha Caskey
8 Kerri Robichaud

Solo Dance - Level A

Juvenile (9-11) - Final Round

 
Placing Name
1 Nicole Johnson
 

 

Junior (12-14)- Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Alicia Larkin
2 Kiera West
3 Chloe Ceulemans
4 Julia Newton
5 Brigitte Moser
Placing Name
1 Kiera West
2 Alicia Larkin
3 Chloe Ceulemans
4 Brigitte Moser
5 Julia Newton
6 Shannon Mason
7 Alexa Waddell
8 Sydney Condon
9 Sydney Wright

 

Senior (15-17) - Final Round

 
Placing Name
1 Kayla McKinnon
2 Megan Priel
3 Kasey Bretherick
4 Caitlyn Tedford
5 Danelle Mocknowed
 

 

Collegiate (18+) - Final Round

 
Placing Name
1 Danielle Priel
2 Sara Thibeault
3 Cassandra Frank
4 Veronic Savoie
 

Return to top

Solo - Level BN

Primary (4-8) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Lissa Anne McGaghey
2 Josi Treleaven
3 Trinity Halla
4 Kiara Botkin
5 Elle Derkitt
6 Robyn Osika
Placing Name
1 Lissa Anne McGaghey
2 Josi Treleaven
3 Elle Derkitt
4 Trinity Halla
5 Kiara Botkin
6 Robyn Osika
7 Dayna Berg
8 Abby Osika
9 Nicole Runge
10 Emallie Morin-Barich
11 Melissa Johnson
12 Brianna Middleton

 

Juvenile (9-11) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Alexandra Strandberg
2 Brittany Muyard
3 Sophie Lightheart
4 Kelsey Buettner
5 Erin Duggan
6 Katelyn Wilson
7 Heather Dietrich
8 Chelsea Stephenson
9 Emily Brown
10 Victoria Brennan
11 Kaleah Crump
12 Rachelle Sears
Placing Name
1 Alexandra Strandberg
2 Erin Duggan
3 Brittany Muyard
4 Sophie Lightheart
5 Chelsea Stephenson
6 Heather Dietrich
7 Kelsey Buettner
8 Katelyn Wilson
9 Victoria Brennan
10 Emily Brown
11 Kaleah Crump
12 Rachelle Sears
13 Danika Leger
14 Madelaine Hermans
15 Emily Leakos
16 Dakota Steeves
17 Victoria Sell
18 Sabrina Chin
19 Kelsey Ambler
20 Hannah Curwen
21 Amanda Dalby
22 Nichole Ball
23 Keisha Fletcher
24 Alexandra Pickrell

 

Junior (12-14) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Alexandria Townsend
2 Nicole Dos Santos
3 Candace Beaudoin
4 Cassandra Stephen
5 Taylor Swenson
6 Taylor Strandberg
7 Ashley Biggins
8 Tabitha Perlitz
9 Mackenzie Paradzik
10 Lindsey McInnes
11 Mylene Losier
12 Natasha Pellerin
13 Katlyn Medin
Placing Name
1 Nicole Dos Santos
2 Alexandria Townsend
3 Taylor Swenson
4 Lindsey McInnes
5 Taylor Strandberg
6 Natasha Pellerin
7 Cassandra Stephen
8 Katlyn Medin
9 Mackenzie Paradzik
10 Candace Beaudoin
11 Mylene Losier
12 Tabitha Perlitz
13 Ashley Biggins
14 Shaylene Keller
15 Michelle Dueck
16 Danica Brown
17 Julia Russell
18 Calyca Greenwald
19 Stephanie Lipoth
20 Nicole Baker
21 Brittany Boulanger
22 Danielle Camponi
23 Brooke Dunham
24 Athena Francis-Savoie
25 Karelle Johnson

 

Senior (15-17) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Marissa Jobs
2 Hayley Dunmire
3 Emily Spears
4 Melissa Gordon
5 Kayla Smith
6 Jane Hainstock
Placing Name
1 Marissa Jobs
2 Hayley Dunmire
3 Kayla Smith
4 Emily Spears
5 Melissa Gordon
6 Jane Hainstock
7 Aiyana Graham (Orchard)
8 Nicole Krieger
9 Kao Taniguchi
10 Kassia MacLaren
11 Christine LeBlanc
12 Stefanie Furgiuele

 

Collegiate (18+) - Final Round

 
Placing Name
1 Kendra Williamson
2 Melodie Pitre
 

Return to top

Solo - Level BI

Juvenile (9-11) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Danielle Titterton
2 Janine Metelski
3 Kendra Rich
4 Jessica Wong
5 Jasmine Runge
6 Francesca Dejario
7 Julee Stewart
Placing Name
1 Danielle Titterton
2 Kendra Rich
3 Jessica Wong
4 Janine Metelski
5 Julee Stewart
6 Francesca Dejario
7 Jasmine Runge
8 Megan Arsenault
9 Marie Lashyn
10 Anika Boucher
11 Cassidy Richert
12 Emma Murphy
13 Alicia Taylorson
14 Madison Landry

 

Junior (12-14) - Final Round

Preliminary Round (Group A)

Placing Name
1 Sarah Schulz
2 Zoe Bell
3 Alexandra Schultenkamper
4 Shanelle Walters
5 Sydney Wright
6 Elizabeth Bailey
7 Nikki Blackmore
8 Katie Burley
9 Callista Delore
10 Delaney Sarro
11 Tianna Tedford
12 Jessica Keller
13 Nicole Mepham
14 Sydney Condon
15 Angela Francisco
16 Natasha Pierno
17 Mekayla Lindsay
Placing Name
1 Zoe Bell
2 Nikki Blackmore
3 Elizabeth Bailey
4 Sydney Wright
5 Jessica Keller
6 Nicole Mepham
7 Mekayla Lindsay
8 Tianna Tedford
9 Samantha O'Reilly
10 Jennifer Wilde
11 MacKenzie Wacker
12 Natalie Pierno
13 Isabelle Kozera
14 Courtney McLean
15 Olivia Rad
16 Shelby Richert
 

Preliminary Round (Group B)

 
Placing Name
1 Alexandra Schultenkamper
2 Shanelle Walters
3 Delaney Sarro
4 Sarah Schulz
5 Katie Burley
6 Sydney Condon
7 Natasha Pierno
8 (tie) Callista Delore
Angela Francisco
10 Serena Ambler
11 Jennifer Atkinson
12 Monica Boudreau
13 Rebecca Schultz
14 Alisa Rozan
15 Annick Leger
16 Emily Burkart

 

Senior (15-17) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Nicole Mancini
2 Holly Stewart
3 Amanda Stone
4 Jennifer Mueller
5 Kerri Robichaud
Placing Name
1 Amanda Stone
2 Jennifer Mueller
3 Holly Stewart
4 Nicole Mancini
5 Kerri Robichaud
6 (tie) Lisa Pitre
Alexis Moar
8 Samantha Caskey

 

Collegiate (18+) - Final Round

 
Placing Name
1 Jessica Parnell
2 Julie Thibodeau
 

Return to top

Solo - Level A

Juvenile (9-11) - Final Round

 
Placing Name
1 Nicole Johnson
 

 

Junior (12-14) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Kiera West
2 Alicia Larkin
3 Sara Black
4 Chloe Ceulemans
5 Samantha Metelski
6 Diana Lough
Placing Name
1 Kiera West
2 Alicia Larkin

3

Sara Black
4 Samantha Metelski
5 Chloe Ceulemans
6 Diana Lough
7 Taelyr Patton
8 Shannon Mason
9 Brigitte Moser
10 Chantal Sutton
11 Alexa Waddell
12 Julia Newton

 

Senior (15-17) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Jenna Jemieff
2 Kayla McKinnon
3 Meagan Smith
4 Kasey Bretherick
5 Megan Priel
Placing Name
1 Jenna Jemieff
2 Kayla McKinnon
3 Meagan Smith
4 Megan Priel
5 Kasey Bretherick
6 Lise Vautour
7 Alyssa Weatherbee
8 Allison Benson
9 Caitlyn Tedford
10 Danelle Mocknowed

 

Collegiate (18+) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Kyla Wilson
2 Danielle Priel
3 Sara Thibeault
4 Rebecca Maciver
5 Laura Hales
Placing Name
1 Kyla Wilson
2 Danielle Priel
3 Sara Thibeault
4 Rebecca Maciver
5 Laura Hales
6 Cassandra Frank
7 Veronic Savoie

Return to top

Men's Solo - Level BN

Primary - Final Round

 
Placing Name
1 Robert Moser Jr.
 

Return to top

Men's Solo - Level A

Junior - Final Round

 
Placing Name
1 Matthew Johnson
 

Return to top

2-Baton - Level BN

Primary (4-8)- Final Round

 
Placing Name
1 Josi Treleaven
2 Kiara Botkin
3 Trinity Halla
4 Emallie Morin-Barich
5 Melissa Johnson
 

 

Juvenile (9-11) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Alicia Taylorson
2 Julee Stewart
3 Emily Brown
4 Kelsey Buettner
5 Sophie Lightheart
6 Rachelle Sears
7 Heather Dietrich
8 Cassidy Richert
9 Brittany Muyard
10 Alexandra Strandberg
11 Victoria Sell
Placing Name
1 Julee Stewart
2 Alicia Taylorson
3 Emily Brown
4 Sophie Lightheart
5 Kelsey Buettner
6 Rachelle Sears
7 (tie) Cassidy Richert
Heather Dietrich
9 Alexandra Strandberg
10 Brittany Muyard
11 Victoria Sell
12 Robert Moser Jr.
13 Erin Duggan
14 Chelsea Stephenson
15 Emily Leakos
16 Danika Leger
17 Selina Ambler
18 Dakota Steeves
19 Madelaine Hermans
20 Sabrina Chin
21 Chailynn Fletcher

 

Junior (12-14) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 MacKenzie Wacker
2 Nicole Mepham
3 Sydney Condon
4 Jennifer Wilde
5 Rebecca Schultz
6 Elizabeth Bailey
7 Samantha O'Reilly
8 Mekayla Lindsay
9 Shelby Richert
10 Candace Beaudoin
11 Alexandria Townsend
12 Stephanie Lipoth
13 Mylene Losier
14 Mackenzie Paradzik
Placing Name
1 Nicole Mepham
2 Samantha O'Reilly
3 Mekayla Lindsay
4 Sydney Condon
5 Rebecca Schultz
6 Jennifer Wilde
7 MacKenzie Wacker
8 Alexandria Townsend
9 Mylene Losier
10 Stephanie Lipoth
11 Elizabeth Bailey
12 Shelby Richert
13 (tie) Mackenzie Paradzik
Candace Beaudoin
15 Taylor Swenson
16 Ashley Biggins
17 Natalie Pierno
18 Natasha Pellerin
19 Lindsey McInnes
20 Danielle Camponi
21 Tabitha Perlitz
22 Karelle Johnson
23 Nicole Baker
24 Danica Brown
25 Athena Francis-Savoie

 

Senior (15-17) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Kassia MacLaren
2 Marissa Jobs
3 Samantha Caskey
4 Melissa Gordon
5 Aiyana Graham (Orchard)
Placing Name
1 Kassia MacLaren
2 Melissa Gordon
3 Marissa Jobs
4 Samantha Caskey
5 Aiyana Graham (Orchard)
6 Emily Spears
7 Kao Taniguchi
8 Christine LeBlanc

 

Collegiate (18+) - Final Round

 
Placing Name
1 Melodie Pitre
 

Return to top

2-Baton - Level BI

Primary (4-8) - Final Round

 
Placing Name
1 Lissa Anne McGaghey
 

 

Juvenile (9-11) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Danielle Titterton
2 Marie Lashyn
3 Janine Metelski
4 Kendra Rich
5 Jasmine Runge
6 Jessica Wong
Placing Name
1 Kendra Rich
2 Janine Metelski
3 Marie Lashyn
4 Jessica Wong
5 Danielle Titterton
6 Jasmine Runge
7 Francesca Dejario
8 Megan Arsenault
9 Anika Boucher
10 Madison Landry
11 Kelsey Ambler

 

Junior (12-14) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Chantal Sutton
2 Diana Lough
3 Shannon Mason
4 Shanelle Walters
5 Brigitte Moser
6 Alexa Waddell
7 Julia Newton
8 Zoe Bell
9 Alexandra Schultenkamper
10 Sarah Schulz
11 Jessica Keller
12 Jennifer Atkinson
Placing Name
1 Chantal Sutton
2 Diana Lough
3 Shannon Mason
4 Alexandra Schultenkamper
5 Alexa Waddell
6 Shanelle Walters
7 Brigitte Moser
8 Julia Newton
9 Jessica Keller
10 Sarah Schulz
11 Zoe Bell
12 Jennifer Atkinson

13

Monica Boudreau
14 Callista Delore
15 Katie Burley
16 Courtney McLean
17 Sydney Wright
18 Tianna Tedford
19 Taylor Strandberg
20 Isabelle Kozera
21 Annick Leger
22 Serena Ambler
23 Natasha Pierno

 

Senior (15-17) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Jennifer Mueller
2 Danelle Mocknowed
3 Alyssa Weatherbee
4 Amanda Stone
5 Holly Stewart
6 Lise Vautour
Placing Name
1 Danelle Mocknowed
2 Jennifer Mueller
3 Alyssa Weatherbee
4 Amanda Stone
5 Lise Vautour
6 Holly Stewart
7 Lisa Pitre
8 Nicole Mancini
9 Kerri Robichaud
Hayley Dunmire
11 Jennifer Bales
12 Alexis Moar

 

Collegiate (18+) - Final Round

 
Placing Name
1 Jessica Parnell
 

Return to top

2-Baton - Level A

Junior (12-14) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Kiera West
2 (tie) Matthew Johnson
Alicia Larkin
4 Sara Black
5 Samantha Meteleski
Placing Name
1 Kiera West
2 Alicia Larkin
3 Matthew Johnson
4 Sara Black
5 Samantha Metelski
6 Chloe Ceulemans
7 Nikki Blackmore
8 Taelyr Patton

 

Senior (15-17) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Jenna Jemieff
2 Kayla McKinnon
3 Kasey Bretherick
4 Megan Priel
5 Meagan Smith
Placing Name
1 Jenna Jemieff
2 Kayla McKinnon
3 Kasey Bretherick
4 Megan Priel
5 Meagan Smith
6 Allison Benson

 

Collegiate (18+) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Laura Hales
2 Sara Thibeault
3 Danielle Priel
4 Rebecca Maciver
5 Cassandra Frank
Placing Name
1 Sara Thibeault
2 Danielle Priel
3 Laura Hales
4 Rebecca Maciver
5 Cassandra Frank
6 Stephanie Middleton

Return to top

3-Baton - Level BN

Juvenile (9-11) - Final Round

 
Placing Name
1 Anika Boucher
 

 

Junior (12-14) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Alexa Waddell
2 Zoe Bell
3 Tianna Tedford
4 Monica Boudreau
5 Katie Burley
Placing Name
1 Alexa Waddell
2 Tianna Tedford
3 Zoe Bell
4 Monica Boudreau
5 Katie Burley
6 Annick Leger

 

Senior (15-17) - Final Round

 
Placing Name
1 Holly Stewart
2 Lisa Pitre
3 Amanda Stone
4 Christine LeBlanc
 

Return to top

3-Baton - Level BI

Junior (12-14) - Final Round

 
Placing Name
1 Nikki Blackmore
2 Taelyr Patton
3 Sarah Schulz
4 Serena Ambler
 

 

Senior (15-17) - Final Round

 
Placing Name
1 Nicole Mancini
2 Lise Vautour
 

Return to top

3-Baton - Level A

Junior (12-14) - Final Round

 
Placing Name
1 Sara Black
2 Kiera West
 

 

Senior (15-17) - Final Round

 
Placing Name
1 Jenna Jemieff
2 Kasey Bretherick
3 Kayla McKinnon
4 Megan Priel
5 Allison Benson
 

 

Collegiate (18+) - Final Round

 
Placing Name
1 Sara Thibeault
2 Cassandra Frank
 

Return to top

Duet - Level BN

Juvenile (17-22) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 K. Buettner & J. Stewart
2 L. McGaghey & F. Dejario
3 B. Muyard & H. Dietrich
4 S. Lightheart & J. Treleaven
5 E. Brown & E. Duggan
Placing Name
1 L. McGaghey & F. Dejario
2 B. Muyard & H. Dietrich
3 K. Buettner & J. Stewart
4 S. Lightheart & J. Treleaven
5 E. Brown & E. Duggan
6 J. Runge & A. Taylorson
7 (tie) R. Sears & M. Arsenault
R. Moser & N. Runge
9 C. Stephenson & K. Ambler
10 S. Ambler & T. Perlitz

 

Junior (23-28) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 M. Lindsay & K. Rich
2 J. Wilde & N. Mepham
3 A. Schultenkamper & J. Keller
4 L. Thompson & D. Rad
5 A. Crispin & C. Agar
Placing Name
1 M. Lindsay & K. Rich
2 J. Wilde & N. Mepham
3 A. Schultenkamper & J. Keller
4 L. Thompson & D. Rad
5 A. Crispin & C. Agar
6 M. Paradzik & S. Lipoth
7 S. Richert & C. Richert

Return to top

Duet - Level BI

Juvenile (17-22) - Final Round

 
Placing Name
1 C. Sutton & D. Titterton
 

 

Junior (23-28) - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 M. Johnson & N. Johnson
2 S. Mason & D. Lough
3 J. Newton & S. Condon
4 S. Wright & S. Walters
5 E. Bailey & A. Francisco
Placing Name
1 M. Johnson & N. Johnson
2 S. Mason & D. Lough
3 S. Wright & S. Walters
4 J. Newton & S. Condon
5 E. Bailey & A. Francisco
6 A. Boucher & A. Leger

 

Senior (29-34) - Final Round

 
Placing Name
1 R. Maciver & K. Bretherick
2 A. Stone & N. Mancini
3 L. Pitre & H. Stewart
 

Return to top

Duet - Level A

Junior (23-28) - Final Round

 
Placing Name
1 C. Ceulemans & B. Moser
2 S. Schulz & Z. Bell
 

 

Collegiate (35+) - Final Round

 
Placing Name
1 S. Thibeault & K. McKinnon
 

Return to top

Groups - Dance Twirl

B Small Juvenile Dance Twirl
Placing Name
1 5-6-7-8 - SOBG
2 Boogie Rhythm - M'nM
3 5,6,7,8 - Baton Atlantik
4 Bounce With Me - OTC
5 Crocodile Rock - Clinton

 

B Small Junior Dance Twirl
Placing Name
1 Gettin' in the Mood - Southside
2 Black Betty - New Heights & Southside
3 Just Dance - Etobicoke Spectrum
4 Freeze Frame - Clinton
5 Mama Mia - Baton Atlantik
6 Baby I'm a Star - TOU
7 Up (5) - Batons West
8 Diamonds - Les Etincelles

 

B Small Senior Dance Twirl
Placing Name
1 Labels (5) - SMI
2 Ease On Down - Baton Atlantik

 

B Large Juvenile Dance Twirl
Placing Name
1 Rahhh - M'nM

 

B Large Junior Dance Twirl
Placing Name
1 Saturday Night - New Heights & Southside
2 Respect - Baton Atlantik
3 We Rock - SMI

 

A Small Juvenile Dance Twirl
Placing Name
1 You Make Me Fell Like Dancing - Camaros

 

A Small Junior Dance Twirl
Placing Name
1 Run Llama Run - SOBG
2 Voice - M'nM
3 Shake It - Camaros
4 Sing Swing - OTC

 

A Small Senior Dance Twirl
Placing Name
1 Knock On Wood - SOBG
2 Iris - Camaros

 

A Large Juvenile Dance Twirl
Placing Name
1 Shake Your Groove Thing - SOBG

 

A Large Junior Dance Twirl
Placing Name
1 Simply Irresistible - Camaros
2 Turn The Beat - Airdrie

 

A Large Senior Dance Twirl
Placing Name
1 Beatles-LOVE - Camaros

Return to top

Groups - CBTF Team & CBTF Group

B Junior CBTF Team
Placing Name
1 Slow Me Down - Airdrie
2 Le Jazz Hot - Camaros
3 Team Can Can - M'nM

 

B Juvenile CBTF Group
Placing Name
1 Operator - OTC

 

A Junior CBTF Team
Placing Name
1 Team Elation - M'nM

 

A Junior CBTF Group
Placing Name
1 Season of Love - Camaros

Return to top

Groups - Theme Production

B Juvenile Theme Production
Placing Name
1 Joseph (Theme) - SOBG

Return to top

No votes yet