2009 British Columbia Provincial Championships & Team Trial Events

Results from the British Columbia Provincial Championships and Team Trial events are below. Click on a link to jump to results for a specific event, or simply scroll down to review all results.

Medley
Solo Dance
Solo
2-Baton
3-Baton
Duet
Groups
WBTF events

Medley

BN Juvenile Medley
Placing Name
1 Chelsea Stephenson
2 Sabrina Chin
3 Madelaine Hermans
4 Kelsey Ambler
5 Katie Wong
6 Katerine Dawes

 

BN Junior Medley
Placing Name
1 Ciona Thompson
2 Tabitha Perlitz
3 Danica Brown
4 Olivia Rad
5 Leigh Thompson
6 Jessica Hromadnik
7 Delaney Rad

 

BN Senior Medley
Placing Name
1 Kao Taniguchi
2 Jane Hainstock

 

BN Collegiate Medley
Placing Name
1 Shay Haugan

 

 

BI Junior Medley
Placing Name
1 Serena Ambler

Return to top

Solo Dance

BN Juvenile Solo Dance
Placing Name
1 Kelsey Ambler
2 Madelaine Hermans
3 Sabrina Chin
4 Katie Wong
5 Katherine Dawes
6 Tiera Murray
7 Chelsea Stephenson

 

BN Junior Solo Dance
Placing Name
1 Tabitha Perlitz
2 Rachel Koole
3 Jessica Hromadnik
4 (tie) Olivia Rad
Danica Brown
6 Delaney Rad

 

BN Senior Solo Dance
Placing Name
1 Marissa Jobs
2 (tie) Jane Hainstock
Melissa Gordon
4 Kao Taniguchi

 

BN Collegiate Solo Dance
Placing Name
1 Kendra Williamson

 

 

BI Junior Solo Dance
Placing Name
1 Serena Ambler

Return to top

Solo

BN Juvenile Solo
Placing Name
1 Kelsey Ambler
2 (tie) Chelsea Stephenson
Madelaine Hermans
4 Sabrina Chin
5 Katherine Dawes
6 (tie) Amanda Dalby
Tiera Murray

 

BN Junior Solo
Placing Name
1 Tabitha Perlitz
2 Rachel Koole
3 Robyn Tardif
4 Ciona Thompson
5 Jessica Hromadnik
6 Leigh Thompson
7 Danica Brown

 

BN Senior Solo
Placing Name
1 Marissa Jobs
2 Melissa Gordon
3 Jane Hainstock
4 Kao Taniguchi

 

BN Collegiate Solo
Placing Name
1 Kendra Williamson
2 Shay Haugan

 

 

BI Junior Solo
Placing Name
1 Olivia Rad
2 Serena Ambler

Return to top

2-Baton 

BN Juvenile 2-Baton
Placing Name
1 Chelsea Stephenson
2 Selina Ambler
3 Madelaine Hermans
4 Sabrina Chin
5 Keisha Fletcher
6 Chailynn Fletcher

 

BN Junior 2-Baton
Placing Name
1 Danica Brown
2 Tabitha Perlitz
3 Leigh Thompson

 

BN Senior 2-Baton
Placing Name
1 Marissa Jobs
2 Melissa Gordon
3 Kao Taniguchi

 

 

BI Juvenile 2-Baton
Placing Name
1 Kelsey Ambler

 

BI Junior 2-Baton
Placing Name
1 Serena Ambler

Return to top

3-Baton

BI Junior 3-Baton
Placing Name
1 Serena Ambler

Return to top

Duet

BN Juvenile Duet
Placing Name
1 Selina Ambler & Tabitha Perlitz
2 Kelsey Ambler & Chelsea Stephenson

 

BN Junior Duet
Placing Name
1 Delany Rad & Leigh Thompson

 

BI Junior Duet
Placing Name
1 Olivia Rad & Ciona Thompson

Return to top

Groups

Juvenile B Small Dance Twirl
Placing Name
1 Car Wash - Let's Twirl
2 Crocodile Rock - Clinton Community Twirlers

 

Juvenile B Large Dance Twirl
Placing Name
1 We Got The Beat - Let's Twirl

 

Junior B Small Dance Twirl
Placing Name
1 Up - Batons West Twirling Club
2 Freeze Frame - Clinton Community Twirlers
3 Pop - Kootenay Baton Konnection

Return to top

Team Trials

Junior B Women
Placing Name
1 Marissa Jobs
2 Serena Ambler
3 Olivia Rad
4 Ciona Thompson
5 Kelsey Ambler
6 Tabitha Perlitz
7 Madelaine Hermans

 

Senior B Women
Placing Name
1 Kendra Williamson
2 Melissa Gordon

 

Junior B Pairs
Placing Name
1 Serena Ambler & Jane Hainstock
2 Kelsey Ambler & Chelsea Stephenson
3 Selina Ambler & Tabitha Perlitz

 

Junior A Pairs
Placing Name
1 Olivia Rad & Ciona Thompson

 

Senior B Pairs
Placing Name
1 Rachel Koole & Kendra Williamson

Return to top

No votes yet