2008 Canadian Winner/Championship Competition

Results from the Canadian Winner/Championship competition in Moncton, New Brunswick are below. Click on a link to jump to results for a specific event, or simply scroll down to review all results.

Medley - BN, BI, A
Solo Dance - BN, BI, A
Solo - BN, BI, A
Men's Solo - BN, BI, A
2-Baton - BN, BI, A
3-Baton - BN, BI, A
Duet - BN, BI, A
Groups - Dance Twirl, CBTF Team, Theme Corps, Twirl Corps

Medley - BN

Primary - Final Round

 
Placing Name
1 Megan Arsenault
2 Alexandra Strandberg
3 Sammi Groves
 

 

Juvenile - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Mekayla Lindsay
2 Jasmine Runge
3 Reese McDonald
4 Cassandra Stephen
5 Anika Boucher
6 Kendra Rich
7 Jennifer Wilde
8 Georgia Hipkin
9 Trinity Osadac
10 Julee Stewart
11 Katelyn Wilson
12 Elizabeth Simmonite

 

Placing Name
1 (tie) Cassandra Stephen
Jasmine Runge
3 Mekayla Lindsay
4 Reese McDonald
5 Trinity Osadac

6 (tie)

Julee Stewart
Georgia Hipkin
8 Kendra Rich
9 Anika Boucher
10 Jennifer Wilde
11 Katelyn Wilson
12 Elizabeth Simmonite
13 Danika Leger
14 Madison Landry
15 Laura Blattner
16 Charlotte Cormier

17 (tie)

Genevieve Cormier
Athena Francis-Savoie
19 Erin Duggan
20 Dakota Steeves
21 Emily Brown
22 Shelby MacLean
23 Marissa Welsh

 

Junior - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Jessica Keller
2 Teija Rom-Colthoff
3 Nicole Mepham
4 Emily Burkart
5 Taylor Swenson
6 Monica Boudreau
7 Taylor Strandberg
8 Kayla Burgess
9 Natasha Pellerin

 

Placing Name
1 Teija Rom-Colthoff
2 Jessica Keller
3 Emily Burkart
4 Nicole Mepham
5 Taylor Swenson
6 Natasha Pellerin
7 Monica Boudreau
8 Taylor Strandberg
9 Kayla Burgess
10 Courtney McLean
11 Melanie Hebert
12 Mylene Losier
13 Anna Mattie
14 Jessica Stevens
15 Julia Russell
16 Christine LeBlanc
17 Courtney Sollows

 

Senior - Final Round

 
Placing Name
1 Kerri Robichaud
2 Kassia MacLaren
3 Kayla Smith
4 Kendra MacPhee
 

 

Collegiate - Final Round

 
Placing Name
1 Vicky LeClair
2 Melodie Pitre
 

 

Medley - BI

Primary - Final Round

 
Placing Name
1 Lissa Anne McGaghey
2 Francesca Dejario
 

 

Juvenile - Final Round

 
Placing Name
1 Brigitte Moser
2 Alexa Waddell
3 Jessica Wong
 

 

Junior - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Christina Heos
2 Zoe Bell
3 Shanelle Walters
4 Taylor McDonald
5 Jennifer Atkinson
6 Alexandra Schultenkamper
7 Stephanie Dean
Placing Name
1 Christina Heos
2 Zoe Bell
3 Alexandra Schultenkamper
4 Shanelle Walters
5 Stephanie Dean
6 Jennifer Atkinson
7 Taylor McDonald
8 Taelyr Patton
9 Katie Burley
10 Danelle Mocknowed
11 Delaney Sarro
12 MacKenzie Wacker
13 Jennifer Parisian
14 Annick Leger

 

Senior - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Deanna Langlois
2 Veronic Savoie
3 Nicole Mancini
4 Mariah Cooper
5 Holly Stewart
6 Amanda Stone
7 Marisa Nifo
Placing Name
1 Marisa Nifo
2 Deanna Langlois
3 Mariah Cooper
4 Veronic Savoie
5 Amanda Stone
6 Nicole Mancini
7 Holly Stewart
8 Nathasha Drapeau
9 Lisa Pitre
10 Lise Vautour
11 Samantha Caskey
12 Alexis Moar
13 Jennifer Francis
14 Jacqueline Francis

 

Collegiate - Final Round

 
Placing Name
1 Luc Guay
2 Stephanie Middleton
3 Julie Thibodeau
 

 

Medley - Level A

Juvenile - Final Round

 
Placing Name
1 Nicole Johnson
 

 

Junior - Final Round

 
Placing Name
1 Kiera West
2 Sara Black
3 Alicia Larkin
4 Chloe Ceulemans
5 Sarah Schulz
 

 

Senior - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Danielle Priel
2 Kelly Husack
3 Kayla McKinnon
4 Sara Thibeault
5 Tessa Gole
Placing Name
1 Danielle Priel

2 (tie)

Kayla McKinnon
Tessa Gole
4 Kelly Husack
5 Sara Thibeault
6 Rebecca Maciver
7 Megan Priel
8 Allison Benson

 

Collegiate - Final Round

 
Placing Name
1 Danika Poirier
 

Return to top

Solo Dance - Level BN

Primary - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Lissa Anne McGaghey
2 Megan Arsenault
3 Francesca Dejario
4 Alexandra Strandberg
5 Nicole Runge
Placing Name
1 Megan Arsenault
2 Lissa Anne McGaghey
3 Francesca Dejario
4 Alexandra Strandberg
5 Nicole Runge
6 Kaleah Crump
7 Jordyn Danells
8 Sammi Groves

 

Juvenile - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Kendra Rich
2 Mekayla Lindsay
3 Julee Stewart
4 Jennifer Wilde
5 Trinity Osadac
6 Katelyn Wilson
7 Elizabeth Simmonite
8 Reese McDonald
9 Rachelle Sears
10 Georgia Hipkin
11 Shelby MacLean
12 Natalie Seguin
13 Madison Landry
14 Cloe Allard
Placing Name
1 Kendra Rich
2 Mekayla Lindsay
3 Reese McDonald
4 Jennifer Wilde
5 Julee Stewart
6 Natalie Seguin
7 Trinity Osadac
8 Katelyn Wilson
9 Rachelle Sears
10 Elizabeth Simmonite
11 Cloe Allard
12 Madison Landry
13 Shelby MacLean
14 Georgia Hipkin
15 Jacqueline Sharp
16 Anika Boucher
17 Danika Leger
18 Emily Brown
19 Genevieve Cormier
20 Marissa Welsh
21 Dakota Steeves
22 Erin Duggan
23 Melanie DeVarenne
24 Athena Francis-Savoie
25 Talya Cormier
26 Stephanie Krieger
27 Karelle Johnson
28 Victoria Sell

 

Junior - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 MacKenzie Wacker
2 Emily Burkart
3 Nicole Mepham
4 Heather Rover
5 Monica Boudreau
6 Taylor Swenson
7 Jamie Foster
8 Kirsten Demetris
9 Natasha Pellerin
Placing Name
1 MacKenzie Wacker
2 Nicole Mepham
3 Taylor Swenson
4 Heather Rover
5 Monica Boudreau
6 Jamie Foster
7 Kirsten Demetris
8 Emily Burkart
9 Natasha Pellerin
10 Kayla Burgess
11 Courtney Sollows
12 Melanie Hebert
13 Mylene Losier
14 Anna Mattie
15 Jessica Stevens
16 Christine LeBlanc
17 Chloe Agar

 

Senior - Final Round

 
Placing Name
1 Samantha Caskey
2 Kassia MacLaren
3 Jennifer Francis
4 Nicole Krieger
5 Kendra MacPhee
 

 

Collegiate - Final Round

 
Placing Name
1 Melodie Pitre
2 Julie Thibodeau
 

Solo Dance - Level BI

Juvenile - Final Round

 
Placing Name
1 Brigitte Moser
2 Alexa Waddell
3 Jessica Wong
4 Jasmine Runge
5 Cassandra Stephen
 

 

Junior - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Shannon Mason
2 Shanelle Walters
3 Christina Heos
4 Danelle Mocknowed
5 Sarah Schulz
6 Diana Lough
7 Taelyr Patton
8 Taylor McDonald
9 Teija Rom-Colthoff
Placing Name
1 Danelle Mocknowed
2 Shannon Mason
3 Shanelle Walters
4 Christina Heos
5 Sarah Schulz
6 Diana Lough
7 Taelyr Patton
8 Taylor McDonald
9 Teija Rom-Colthoff
10 Alexandra Schultenkamper
11 Jennifer Bales
12 Delaney Sarro
13 Jessica Keller
14 Katie Burley
15 Nikki Blackmore
16 Stephanie Culnan
17 Annick Leger

 

Senior - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Nicole Mancini
2 Amanda Stone
3 Allison Benson
4 Mariah Cooper
5 Kerri Robichaud
Placing Name
1 Allison Benson
2 Mariah Cooper
3 Amanda Stone
4 Nicole Mancini
5 Kerri Robichaud
6 Lise Vautour
7 Holly Stewart
8 Jacqueline Francis
9 Lisa Pitre

 

Collegiate - Final Round

 
Placing Name
1 Stephanie Middleton
 

Solo Dance - Level A

Juvenile - Final Round

 
Placing Name
1 Nicole Johnson
 

 

Junior - Final Round

 
Placing Name
1 Kiera West
2 Alicia Larkin
3 Sara Black
4 Chloe Ceulemans
5 Zoe Bell
 

 

Senior - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Sara Thibeault
2 Kayla McKinnon
3 Danielle Priel
4 Kelly Husack
5 Megan Priel
Placing Name
1 Kayla McKinnon
2 Danielle Priel
3 Sara Thibeault
4 Kelly Husack
5 Megan Priel
6 Lisa Berry
7 Veronic Savoie
8 Tessa Gole
9 Nathasha Drapeau

 

Collegiate - Final Round

 
Placing Name
1 Danika Poirier
 

Return to top

Solo - Level BN

Primary - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Francesca Dejario
2 Lissa Anne McGaghey
3 Megan Arsenault
4 Sammi Groves
Placing Name
1  
2  
3  
4  
5  

 

Juvenile - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Elizabeth Bailey
2 Mekayla Lindsay
3 Jasmine Runge
4 Georgia Hipkin
5 Jennifer Wilde
6 Maggie Bowman
7 Emily Brown
8 Trinity Osadac
9 Julee Stewart
10 Laura Blattner
11 Cassandra Stephen
12 Reese McDonald
13 Natalie Seguin
14 Marissa Welsh
15 Karelle Johnson
Placing Name
1  
2  
3  
4  
5  

 

Junior - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Nicole Mepham
2 Taylor Strandberg
3 Jennifer Atkinson
4 Samantha O'Reilly
5 Annick Leger
6 Emily Burkart
7 Megan Wieser
8 Kirsten Demetris
9 Emma Mayer
10 Heather Rover
11 Emily Spears
12 Chelsea Hillier
13 Erin Dow
Placing Name
1  
2  
3  
4  
5  

 

Senior - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Kassia MacLaren
2 Kayla Smith
3 Nicole Krieger
4 Anica Curcic
5 Sandra Ata
Placing Name
1  
2  
3  
4  
5  

 

Collegiate - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Julie Thibodeau
2 Vicky LeClair
3 Melodie Pitre
Placing Name
1  
2  
3  
4  
5  

Return to top

Solo - Level BI

Juvenile - Final Round

 
Placing Name
1 Danielle Titterton
2 Chantal Sutton
3 Brigitte Moser
4 Janine Metelski
5 Alexa Waddell
 

 

Junior - Final Round

 
Placing Name
1 Taelyr Patton
2 Shanelle Walters
3 Diana Lough
4 Maddison Kojic
5 Taylor McDonald
6 Sarah Schulz
7 Christina Heos
8 Danelle Mocknowed
9 Alexandra Schultenkamper
10 Jennifer Parisian
11 Stephanie Dean
12 Jessica Keller
13 Callista Delore
 

 

Senior - Final Round

 
Placing Name
1 Deanna Langlois
2 Lauren Macdonald
3 Amanda Stone
4 Nicole Mancini
5 Veronic Savoie
6 Marisa Nifo
7 Marla Sharp
8 Jennifer Mueller
9 Lise Vautour
 

 

Collegiate - Final Round

 
Placing Name
1 Danika Poirier
2 Stephanie Middleton
 

Return to top

Solo - Level A

Juvenile - Final Round

 
Placing Name
1 Nicole Johnson
 

 

Junior - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Kiera West
2 Alicia Larkin
3 Sara Black
4 Chloe Ceulemans
5 Samantha Metelski
Placing Name
1 Kiera West

2 (tie)

Alicia Larkin
Samantha Metelski
4 Sara Black
5 Chloe Ceulemans
6 Alyssa Weatherbee
7 Shannon Mason

 

Senior - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Jenna Jemieff
2 Sara Thibeault
3 Kayla McKinnon
4 Kelly Husack
5 Megan Priel
6 Tessa Gole
7 Rebecca Maciver
8 Danielle Priel
Placing Name
1 Jenna Jemieff
2 Sara Thibeault
3 Kayla McKinnon
4 Tessa Gole
5 Kelly Husack
6 Megan Priel
7 Danielle Priel
8 Rebecca Maciver
9 Meagan Smith
10 Kasey Bretherick
11 Jordan Meron
12 Allison Benson
13 Lisa Berry
14 Jennifer Francis
15 Jacqueline Francis

 

Collegiate - Final Round

 
Placing Name
1 Kyla Wilson
2 Catherine Lemyre
 

Return to top

Men's Solo - Level BN

Primary - Final Round

 
Placing Name
1 Robert Moser Jr.
 

Return to top

Men's Solo - Level BI

Collegiate - Final Round

 
Placing Name
1 Luc Guay
 

Return to top

Men's Solo - Level A

Junior - Final Round

 
Placing Name
1 Matthew Johnson
 

Return to top

2-Baton - Level BN

Primary - Final Round

 
Placing Name
1 Megan Arsenault
2 Francesca Dejario
3 Lissa Anne McGaghey
4 Sammi Groves
 

 

Juvenile - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Kendra Rich
2 Chantal Sutton
3 Janine Metelski
4 Jasmine Runge
5 Mekayla Lindsay
6 Jessica Wong
7 Reese McDonald
8 Anika Boucher
9 Trinity Osadac
10 Julee Stewart
11 Madison Landry
Placing Name
1 K. Rich
2 J. Meteleski
3 C. Sutton
4 R. McDonald
5 J. Wong
6 J. Runge
7 A. Boucher
8 M. Lindsay
9 J. Stewart
10 T. Osadac
11 M. Landry
12 M. Welsh
13 G. Hipkin
14 M. Bowman
15 E. Duggan
16 C. Stephen
17 E. Brown
18 R. Sears
19 G. Cormier
20 J. Wilde

 

Junior - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Shanelle Walters
2 MacKenzie Wacker
3 Callista Delore
4 Jennifer Atkinson
5 Jennifer Bales
6 Katie Burley
7 Nicole Mepham
8 Stephanie Culnan
9 Emma Mayer
10 Taylor Strandberg
11 Chelsea Hillier
12 Erin Dow
Placing Name
1 Shanelle Walters
2 Katie Burley
3 Callista Delore
4 MacKenzie Wacker
5 Jennifer Bales
6 Jennifer Atkinson
7 Erin Dow
8 Stephanie Culnan
9 Nicole Mepham
10 Taylor Strandberg
11 Emma Mayer
12 Chelsea Hillier
13 Taylor Swenson
14 Christine LeBlanc
15 Kirsten Demetris
16 Annick Leger
17 Anna Mattie
18 Monica Boudreau
19 Heather Rover
20 Natasha Pellerin
21 Melanie Hebert
22 Mylene Losier
23 Aylannah Smith

 

Senior - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Samantha Caskey
2 Lisa Pitre
3 Kerri Robichaud
4 Alexis Moar
5 Kassia MacLaren
Placing Name
1 Kerri Robichaud
2 Alexis Moar
3 Lisa Pitre
4 Samantha Caskey
5 Kassia MacLaren
6 Kendra MacPhee
7 Kayla Smith

 

Collegiate - Final Round

 
Placing Name
1 Melodie Pitre
 

Return to top

2-Baton - Level BI

Juvenile - Final Round

 
Placing Name
1 Alexa Waddell
2 Brigitte Moser
 

 

Junior - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Matthew Johnson
2 Chloe Ceulemans
3 Nikki Blackmore
4 Taelyr Patton
5 Sarah Schulz
6 Danelle Mocknowed
7 Shannon Mason
8 Maddison Kojic
9 Alexandra Schultenkamper
Placing Name
1 Chloe Ceulemans
2 Matthew Johnson
3 Danelle Mocknowed
4 Taelyr Patton
5 Nikki Blackmore
6 Alexandra Schultenkamper
7 Shannon Mason
8 Sarah Schulz
9 Maddison Kojic
10 Taylor McDonald
11 Jessica Keller
12 Alyssa Weatherbee

13 (tie)

Teija Rom-Colthoff
Zoe Bell
15 Christina Heos
16 Courtney McLean
17 Kayla Burgess
18 Nikki Groves

 

Senior - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Kasey Bretherick
2 Deanna Langlois
3 Allison Benson
4 Lise Vautour
5 Jennifer Mueller
6 Jacqueline Francis
Placing Name
1 Kasey Bretherick
2 Deanna Langlois
3 Allison Benson
4 Lise Vautour
5 Jacqueline Francis
6 Jennifer Mueller
7 Marisa Nifo
8 Jennifer Papadopoulos
9 Nicole Mancini
10 Amanda Stone
11 Holly Stewart

 

Collegiate - Final Round

 
Placing Name
1 Catherine Lemyre
2 Stephanie Middleton
 

Return to top

2-Baton - Level A

Junior - Final Round

 
Placing Name
1 Kiera West
2 Alicia Larkin
3 Sara Black
4 Samantha Meteleski
 

 

Senior - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Jenna Jemieff
2 Sara Thibeault
3 Kayla McKinnon
4 Danielle Priel
5 Kelly Husack
6 Megan Priel
Placing Name
1 Jenna Jemieff
2 Sara Thibeault
3 Kayla McKinnon
4 Danielle Priel
5 Kelly Husack
6 Megan Priel
7 Tessa Gole
8 Rebecca Maciver
9 Meagan Smith
10 Lauren Macdonald
11 Jennifer Francis

 

Collegiate - Final Round

 
Placing Name
1 Kyla Wilson
 

Return to top

3-Baton - Level BN

Juvenile - Final Round

 
Placing Name
1 Anika Boucher
 

 

Senior - Final Round

 
Placing Name
1 Nicole Mancini
2 Lisa Pitre
 

Return to top

3-Baton - Level BI

Junior - Final Round

 
Placing Name
1 Sara Black
2 Nikki Blackmore
3 Taelyr Patton
 

Return to top

3-Baton - Level A

Senior - Final Round

Preliminary Round

Placing Name
1 Jenna Jemieff
2 Kasey Bretherick
3 Kayla McKinnon
4 Tessa Gole
5 Megan Priel
Placing Name
1 Jenna Jemieff
2 Kasey Bretherick
3 Tessa Gole
4 Kayla McKinnon
Megan Priel
6 Sara Thibeault
7 Allison Benson
8 Danielle Priel

Return to top

Duet - Level BN

Primary - Final Round

 
Placing Name
1 L. McGaghey & F. Dejario
 

 

Juvenile - Final Round

 
Placing Name
1 Sears & Arsenault
2 Brown & Duggan
3 Stewart & Landry
4 Welsh & Steeves
5 Johnson & Cormier
 

 

Junior - Final Round

 
Placing Name
1 Schofield & Stevens
2 Boucher & Leger
 

 

Senior - Final Round

 
Placing Name
1 K. Smith & A. Smith
 

 

Collegiate - Final Round

 
Placing Name
1 C. Charest & D. Poirier
 

Return to top

Duet - Level BI

Juvenile - Final Round

 
Placing Name
1 Johnson & Johnson
2 Bailey & Francisco
3 Sutton & Titterton
 

 

Junior - Final Round

 
Placing Name
1 Ceulemans & Moser
2 Mason & Lough
3 Wieser & Poole
4 Hebert & Boudreau
 

 

Senior - Final Round

 
Placing Name
1 Francis & Francis
2 Stone & Mancini
3 Pitre & Stewart
 

Return to top

Duet - Level A

Junior - Final Round

 
Placing Name
1 West & Larkin
2 Black & Gole
3 Schultz & Bell
 

 

Senior - Final Round

 
Placing Name
1 S. Thibeault & K. McKinnon
 

Return to top

Groups - Dance Twirl

B Small Primary Dance Twirl
Placing Name
1 Let's Get Together - MnM
2 Conga - Club Baton Atlantik
3 This Little Thing Called Love - Royal
NS Broadway Kids - Airdrie Sky-High

 

B Small Juvenile Dance Twirl
Placing Name
1 Sing Swing - MnM
2 Groove Thing - Ajax Comets
3 Boppin' - MnM
4 Material Girls - Spectrum North

 

B Small Junior Dance Twirl
Placing Name
1 Let's Get Loud - Saskatoon Myracles
2 Shut Up & Drive - Spectrum North
3 Love Shack - Ajax Comets
4 Bad To The Bone - Uniquely Yours
5 Free Ride (Junior) - Twirl Zone Inc.
6 What I Like About You - Baton Atlantik

 

B Small Senior Dance Twirl
Placing Name
1 Freeze Frame - Club Baton Atlantik

 

B Large Juvenile Dance Twirl
Placing Name
1 Shake a Tailfeather - Camaros
2 Still Rock n' Roll - SOBG
3 Zero to Hero - Spectrum North

 

A Small Juvenile Dance Twirl
Placing Name
1 Put a Little Love in your Heart-Camaros
2 Feeling Groovy - Camaros

 

A Small Junior Dance Twirl
Placing Name
1 Ain't Nothing Wrong With It - Camaros
2 Fiesta Jr - SOBG
3 7 Day Fool - Spectrum North
4 Ain't Nothin' Wrong With That - ES

 

A Small Senior Dance Twirl
Placing Name
1 Dreamgirls - SOBG
2 Sway - Royal Baton Club
3 Say It Right - Aerial Fusion
4 Distortion - Defying Gravity

 

Groups - CBTF Team

B Junior CBTF Team
Placing Name
1 Triplets of Belleville - Etob. Spectrum
2 Enchanted - Club Baton Atlantik

 

A Junior CBTF Team
Placing Name
1 Beetlejuice - Spectrum North
2 Audition - MnM

 

Groups - Theme Corps

B Juvenile Theme Corps
Placing Name
1 Extra, Extra - Club Baton Atlantik

 

Groups - Twirl Corps

B Junior Twirl Corps
Placing Name
1 Bad Girls - Ajax Comets
2 Hairspray - Spectrum North

 

A Junior Twirl Corps
Placing Name
1 Hand Jive - SOBG
2 Wedding Day - Camaros

Return to top

Your rating: None Average: 4.8 (8 votes)