2008 British Columbia Provincial Championships & Team Trials

Results from the British Columbia Provincial Championships and Team Trials are below. Click on a link to jump to results for a specific event, or simply scroll down to review all results.

Medley
Solo Dance
Solo
2-Baton
3-Baton
Duet
Groups
Team Trials

Medley

BN Juvenile Medley
Placing Name
1 Danica Brown
2 Madelaine Hermans
3 Sabrina Chin
4 Leigh Thompson
5 Delany Rad
6 Kelsey Ambler
7 Katherine Dawes

 

BN Junior Medley
Placing Name
1 Martina Shovar
2 (tie) Olivia Rad
Serena Ambler
Ciona Thompson
5 Cayle Escobedo
6 Amber Larrabee

 

BN Senior Medley
Placing Name
1 Bianca Trescher
2 Melissa Gordon

 

BN Collegiate Medley
Placing Name
1 Christine Guerin

Return to top

Solo Dance

BN Juvenile Solo Dance
Placing Name
1 Sabrina Chin
2 Danica Brown
3 Madelaine Hermans
4 Kelsey Ambler

 

BN Junior Solo Dance
Placing Name
1 Serena Ambler
2 Marissa Jobs
3 Ciona Thompson
4 Olivia Rad
5 (tie) Tabitha Perlitz
Cayle Escobedo
7 Rachel Koole

 

BN Senior Solo Dance
Placing Name
1 Bianca Trescher
2 Amanda Scott
3 Melissa Gordon

 

BN Collegiate Solo Dance
Placing Name
1 Kendra Williamson

Return to top

Solo

BN Juvenile Solo
Placing Name
1 Robyn Tardif
2 Madelaine Hermans
3 Sabrina Chin
4 Danica Brown
5 Katherine Dawes
6 Chelsea Stephenson
7 Kelsey Ambler

 

BN Junior Solo
Placing Name
1 Serena Ambler
2 Olivia Rad
3 Marissa Jobs
4 Martina Shovar
5 Tabitha Perlitz
6 Ciona Thompson
7 Cayle Escobedo

 

BN Senior Solo
Placing Name
1 Phaedra Perlitz
2 Bianca Trescher
3 Melissa Gordon

 

BN Collegiate Solo
Placing Name
1 Kendra Williamson
2 Christine Guerin

Return to top

2-Baton 

BN Juvenile 2-Baton
Placing Name
1 Kelsey Ambler
2 Chelsea Stephenson
3 Danica Brown
4 Leigh Thompson

 

BN Junior 2-Baton
Placing Name
1 Marissa Jobs
2 Cayle Escobedo
3 Tabitha Perlitz

 

BN Senior 2-Baton
Placing Name
1 Amanda Scott
2 Phaedra Perlitz

 

BI Junior 2-Baton
Placing Name
1 Serena Ambler
2 Martina Shovar

Return to top

3-Baton

BI Junior 3-Baton
Placing Name
1 Serena Ambler

Return to top

Duet

BN Juvenile Duet
Placing Name
1 Kelsey Ambler & Chelsea Stephenson
2 Delany Rad & Leigh Thompson
3 Keisha Fletcher & Danica Potter

 

BN Junior Duet
Placing Name
1 Amber Larrabee & Robyn Tardif

 

BI Junior Duet
Placing Name
1 Olivia Rad & Ciona Thompson

Return to top

Groups

B Small Juvenile Dance Twirl
Placing Name
1 Hokey Pokey - Batons West Twirling Club
2 Fabulous - Kootenay Baton Konnection
3 Still Rock & Roll - Clinton Community Twirlers

 

B Small Junior Dance Twirl
Placing Name
1 Strut - Kootenay Baton Konnection
2 Drama Queen - Clinton Community Twirlers

 

B Small Senior Dance Twirl
Placing Name
1 Like a Prayer - Langley Baton Club

Return to top

Team Trials

Junior Women B Freestyle
Placing Name
1 Marissa Jobs
2 Serena Ambler
3 Martina Shovar
4 Ciona Thompson
5 Olivia Thompson

 

Senior Women B Freestyle
Placing Name
1 Amber Martyn
2 Kendra Williamson
3 Bianca Trescher
4 Phaedra Perlitz
5 Amanda Scott

 

Junior B Pairs
Placing Name
1 Kelsey Ambler & Chelsea Stephenson
2 Cayle Escobedo & Tabitha Perlitz

 

Junior A Pairs
Placing Name
1 Olivia Rad & Ciona Thompson

 

Senior B Pairs
Placing Name
1 Melissa Gordon & Amanda Scott

Return to top

Your rating: None Average: 5 (1 vote)